کشف بکتریا‌هایی که در ابتلا به سرطان روده دخیل اند

0 49

محققان انگلیسی در جریان مطالعه‌ای متوجه شدند که برخی بکتریا‌های روده در ابتلای این ارگان (روده) به سرطان دخیل اند.
محققان پوهنتون «بریستول» انگلیس در این مطالعه با استفاده از روشی به نام «روش تصادفی مندلی » (Mendelian randomisation)، به بررسی نقش بکتریا‌های روده در ابتلای این ارگان به سرطان پرداختند. این اولین مطالعه‌ای است که با استفاده از این روش به بررسی نقش بکتریاهای روده در ابتلا به سرطان روده می‌پردازد.
محققان در این مطالعه به شواهدی دال بر وجود یک نوع بکتریای غیرطبقه‌بندی شده از یک گروه بکتریایی به نام “بکترودال‌ها” دست یافتند که خطر ابتلا به سرطان روده را بین ۲ تا ۱۵ درصد افزایش می‌داد.
به این معنی که خطر ابتلا به سرطان روده در متوسط افرادی که این نوع بکتریا را در روده خود دارند در مقایسه با افراد فاقد این بکتریا، اندکی بیشتر است. یافته‌های این مطالعه در واقع تاکیدی است بر یافته‌های تحقیقات قبلی که نشان دادند بکترودال‌های افراد مبتلا به سرطان روده در مقایسه با افراد فاقد این بیماری، به احتمال زیاد به مقدار زیاد وجود دارد.
میکروبیوم جامعه‌ای از میکروارگانیسم‌ها و در این مورد بکتریاهایی است که به‌طور طبیعی در بدن تولید می‌شوند. مدارک در حال افزایشی وجود دارد که ساختار میکروبیوم در سلامت انسان و حساسیت بدن به بیماری نقش دارد.
میکروبیوم روده انسان که شامل تقریبا سه تریلیون بکتریا است به هضم غذا کمک کرده و از ابتلا به عفونت‌ها پیشگیری می‌کند. میکربیوم روده با ساختار ژنتیکی هر فرد و محیط زیست آن مشخص می‌شود، بنابراین میکروبیوم هر فرد مختص به خود اوست؛ همچنین میکروبیوم روده تقریبا در طول حیات یک فرد ثابت می‌ماند مگر اینکه تحت تاثیر آنتی‌بیوتیک‌ها، بیماری‌ها و یا تغییر رژیم غذایی قرار گیرد.
این نخستین تحقیقی نیست که نشان می‌دهد میکروارگانیسم‌هایی که در روده ما زندگی می‌کنند با ابتلا به سرطان روده بزرگ ارتباط دارند اما از اولین مطالعاتی محسوب می‌شود که از این روش تحلیلی ویژه برای نشان دادن یک ارتباط محتمل سببی دراین باره استفاده می‌کند؛ تحقیقات پیشین نشان داده بودند که سطوحی از یک گونه خاص بکتریای روده می‌تواند یک نشانگر پیش‌آگهی‌دهنده مؤثر برای زنده ماندن از سرطان روده بزرگ باشد.
نتایج این تحقیق جدید در کنفرانس سرطان ۲۰۱۹ موسسه ملی تحقیقات سرطان در گلاسکو انگلیس ارائه شد.

Comments
Loading...