چگونگی برقراری رابطه روسیه با گروه طالبان

سیدجمال اخگر

0 42

منبع : نیویارک تایمز

نویسندگان : مجیب مشعل و مایکل شوارتز

ترجمه: سیدجمال اخگر

ارزیابی های اخیر مبنی بر اینکه روسیه بر سر سربازان آمریکایی جازه تعیین کرده است، برخی را متحیر ساخت ، اما مقامات گفتند ، کریملین یک دهه پیش تلاش برای دست یابی به طالبان را آغاز کرده بود.

افغانستان – کابل : در جریان یکی از شدیدترین جنگ ها در شمال افغانستان طالبان  پیروزی های را کسب کردند، یک فرمانده ارشد آمریکایی صریحاً ادعا  کرد که ،روسیه به طالبان کمک میکند

در آن زمان در محافل دیپلوماتیک کابل زمزمه های مبنی بر کمک های روسیه به طالبان شنیده میشد، این کمک ها شامل عینک دید درشب و مهمات ضد زره که توانایی عبور از واسکت های محافظتی زرهی نیروهای نظامی را داشت ، میگردید. اما جنرال نکلسن بدون ارایه هیچ نوع مدرک قطعی در مورد ادعاهایش گفت” اینکه چگونه سه دشمن دیرینه چون ، طالبان ، ایران و روسیه  توانستند بر سرمنافع مشترک شان بر ضد ایالات متحده توافق کنند، گیچ کننده است.

در پیچ و خم فساد ، پول و دستهای خارجی در افغانستان فهمیدن اینکه چه کسی چه کاری را انجام داده است کار ساده ای نبود.

جنرال نکلسن یک سال بعد گفت :” سلاح های زیادی را رهبران افغانستان به این مقر آوردند و گفتند ، این سلاح ها توسط روسیه به طالبان داده شده است ” ما میدانیم که روسیه درین کار دست دارد “

افشا گری های اخیر یک گزارش اطلاعاتی آمریکا مبنی بر پرداخت جایزه روسیه به طالبان برای کشتن نیروهای ایالات متحده و ائتلاف ،رهبران سیاسی در واشنگتن را متعجب نموده و مقدار زیادی بحث ها بر سر آغاز چیزی شبیه به جنگ سرد در باره آینده افغانستان را بر انگیخته است.

در همین حال هردو روسیه و طالبان این ادعا ها را رد کرده اند.

در حال افزایش مداخلات روسیه در افغانستان ، برای بسیاری از مقامات روشن بود که روسیه سالهاست تلاش میکند تا در رابطه با طالبان ریسک نکند، روس ها دولت افغانستان را کاملاً در اداره ایالات متحده می دیدند ازهمین رو خواستند با استفاده از گروه طالبان نیروهای ان کشور را مجبور به عقب نشینی از افغانستان کنند.

در مصاحبه ها مقامات افغان و آمریکایی و دیپلومات های خارجی در کابل میگویند چیزی به عنوان کانال سازی دیپلوماتیک میان روسیه و طالبان یک دهه قبل آغاز گردیده بود و اکنون در یک ائتلاف سود مند دوطرفه این رابطه گسترش پیدا کرده است، این به کرملین اجازه داد تا در روابط خود با شورشیان تجدید نظر نموده و نفوذ خود بر منطقه را گسترش دهد.

به گفته تحلیلگران ، سیاست روسیه همزمان با افزایش خصومت ها با ایالات متحده  بر سرجنگ داخلی سوریه و سایر درگیری ها و همچنین ناامیدی روسیه از افزایش بی ثباتی در افغانستان و سرعت آهسته خروج نیروهای ایالات متحده تغییریافت.

 اکنون ، ایالات متحده  بدون اینکه توافق  صلح طالبان و دولت افغانستان که سال ها از آن حمایت می کردند را نهایی کند نیروهای خود را بیرون میکند

مقامات و تحلیلگران می گویند ، هدف پنهانی روسیه آزار، اذیت و خجل ساختن ایالات متحده در هنگام ترک افغانستان است نه تغییر دادن جهت درگیری .

جنرال نکلسن روز پنجشنبه به کمیته امور خارجی مجلس در مورد کمک های تسلیحاتی روسیه به طالبان گفت ،به عنوان مثال ، طالبان از روسیه موشک های زمین به هوا می خواستند ، روس ها آن را به آنها ندادند. “بنابرین من همیشه به این نتیجه رسیدم که حمایت آنها از طالبان محاسبه شده است “.

برخی به حمایت گسترده آمریکا از  شورش مجاهدین علیه اتحاد جماهیر شوروی در سال 1980 اشاره میکنند .مارک پولیمیرپولس، افسر بازنشسته ساحوی سیا در افغانستان و رییس عملیات آژانس  اروپا میگوید ” ما هم عمل مشابه روس ها انجام دادیم ” هنگام خروج روس ها از افغانستان ما آتش جنگ را شعله ور ساختیم ” به گفته او پوتین یک دانشجوی تاریخ است .

 با شروع امور در سال های اخیر ظن مقامات مبنی بر افزایش نقش روس ها در کمک به طالبان بیشتر گردید. آنها اغلباً در تلاش بودند تا بیشتر کمک های این کشور از طریق انتقال سلاح و مهمات به طالبان صورت گیرد .

مقامات اطلاعاتی افغانستان میگویند ، علاوه بر حمایت ثابت پاکستان از طالبان ، ایران نیز پیش از پیش برای کمک به شورشیان دست به کار شده و اغلباً از کانال های مشابه روس ها استفاده میکند.

افزایش خشونت ها در شمال افغانستان و تصرف دوبار مرکز شهر کندز در سال های 2015 و 2016 توسط طالبان ، باعث گردید تا نیروهای بیشتر ایالات متحده درین منطقه اعزام گردد.

طبق اظهارات مقامات فعلی و اسبق اطلاعات افغانستان، فرمانده طالبان که در حملات اخیر کندز دست داشت را تا به مرز های تاجکستان، جایکه مقر سازمان استخبارات روسیه موقعیت دارد، دنبال کرده اند ، کندز همچنین محل فعالیت دو بازرگان افغان بود که مقامات آمریکایی ادعا نمودند که به عنوان واسطه طرح انعام روسیه بین افسران اطلاعاتی روس و طالبان عمل کرده اند.

مقامات آمریکایی میگویند که آنها چندین بار در مورد کمک به طالبان با روس ها مواجه شده اند، اما ادعا های آنها فاقد جزیات بود و هرگز مدرک موثق در زمینه ارایه نگردید ، مقامات روسی مدعی گردیدند که آمریکایی ها هیچ نوع مدرک مستندی مبنی بر دخالت این کشور دریافت نکردند.

 سه ده پس از خروج ارتش شوروی از افغانستان هنوز هم  رابطه عمیق فرهنگی ، اقتصادی و شخصی این کشور با برخی از افغان ها باقیست ،هنگامیکه روسیه بدنبال اعمال نفوذ در افغانستان بود ،آنها دوستان چون جنرال های آموزش دیده اتحاد جماهیر شوروی که سالها با معاش آمریکا نیروهای افغان را رهبری میکردند ، بازرگانان که با ولادمیر پوتین رییس جمهور روسیه دوست بودند و سیاستمداران که به واسطه قرارداد های آمریکا ثروتمند شدند  و در روسیه خانه داشتند را در کنار خود گرفتند.

در دهه اول جنگ ایالات متحده از دسترسی عمیق روسیه در جامعه افغانی نگرانی نداشت ، زیرا دولت آقای پوتین با ماموریت آمریکا برای شکست القاعده و گروه های اسلام گرا که مسکو نیز آنها را به دیده تهدید می دید، همسو بود.

گزارشات منتشر شده ویکیلیکس از مراجع دیپلوماتیک نشان میدهد که هردو طرف تلاش های زیادی برای ایجاد هماهنگی در افغانستان کردند و مقامات روسی ازین اتحاد به عنوان “مشت جمعی” مبارزه با تروریزم توصیف نموده و خواستار وحدت با ” یکصدا ” – صدای آمریکا شدند، اما با ادامه جنگ در افغانستان و اختلاف بر سر بحران سوریه و اکراین دو طرف جهت های مخالف اختیار کردند ، روسیه بطور فزاینده ماموریت ایالات متحده را ناکام و حضور آن را در افغانستان به عنوان تهدید میدید.

اکنون مقامات اطلاعاتی آمریکا متوجه شدند که روسیه 8 سال قبل درست زمانیکه پوتین پس از یک وقفه چهار ساله به عنون نخست وزیر ، دوباره ریاست جمهوری را با روحیه بیشتر ضد غربی بدست گرفت، دستیابی محتاطانه به طالبان را آغاز کرده بود ، ازینرو بی اعتمادی بزودی به اندازه کافی گسترش پیدا کرد ، مقامات روسی ایالات متحده را متهم کرد که در ظهور دولت اسلامی (داعش)سال 2015 که بیشترین جنگجویان این گروه را شبه نظامیان افراطی آسیای میانه تشکیل میداد و میخواستند بر ضد روسیه اعلام جهاد کنند ، دست داشته است.

  پوتین در جلسه شورای امنیت در سال 2013 گفت که کشورش دیگر نمیتواند در برابر ناکامی های ایالات متحده و شرکای آن در کنار این کشور بی تفاوت باقی بماند.

آقای پوتین درین جلسه گفت ” ما نیاز به یک استراتیژی کاری واضح داریم تا بتواند تحولات احتمالی مختلف را پیش بینی کند” وی گفت ” وظیفه ما این است تا تحت هر شرایطی با اطمینان از منافع روسیه محافظت کنیم

 قهرمان و چهره کارکشته پیشبرد جبهه جنگ دیپلوماتیک و جنگ اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان ضمیر کابلوف است، کسی که گفته میشد مامور اسبق اطلاعاتی روسیه بوده است .

آقای کابلوف صریحاً از ایالات متحده به دلیل موجودیت ضعف در دولت افغانستان و عدم مهار جنگجویان اسلام گرا درین منطقه انتقاد کرد و از طالبان به عنوان یک نهاد ملی توصیف کرد که هیچ نوع تهدیدی در آنسوی مرزها ایجاد نمی کند و میتوان با آنها کار کرد.

بعداً گزارش ها در مورد سفر چهره های طالبان به روسیه افزایش یافت ، و درست زمانیکه ایالات متحده و طالبان در حال نهایی ساختن جزیات توافقنامه خروج آمریکا بودند ، روسیه همین رهبران طالبان را با تعداد زیادی از چهره های سیاسی افغان برای بحث و گفتگو در مورد آینده سیاسی این کشور به  نشست مسکو دعوت کرد.

 از آنجایکه ایالات متحده حضور نظامی خود را کاهش داده است در سال های اخیر به طور فزایند وابسته به اطلاعات و ضد جاسوسی شرکای افغان میباشند ، آنچه مقامات امنیتی افغان در سال های اخیر بخصوص در شمال دیدند واقعیتی کاملاً آشفته از مداخلات روسیه در افغانستان بود.

مقامات میگویند ، درست زمانیکه آنها بیشتر به فعالیت های روسیه تمرکز کردند ، افغان ها نقشه ایران مبنی بر توزیع سلاح ساخت روسیه را که از طریق تاجکستان برای جنگسالاران و فرماندهان شورشیان  وارد افغانستان میگردید را افشا کردند.

یک مقام ارشد افغانستان میگوید زمانیکه ایران متوجه گردید که نقشه انتقال سلاح افشا گردیده است،سلاح های تهیه شده از بازار سیاه سرکشید .

روس ها اغلباً  ازصد ها میلیون دالر واردات سوخت برای نیروهای ناتو و افغان به عنوان راه  تزریق پول نقد به افغانستان، حفظ نفوذ و منابع اطلاعاتی خود استفاده میکردند.

یکی از مقامات ارشد افغانستان گفت:” روس ها بجای انتقال مستقیم پول نقد بیشتر از کاروان تانکر های مملو از مواد سوخت اضافی که وارد افغانستان میگردد و بعداً از طریق فروش آن به پول نقد تبدیل میشود استفاده میکنند، گرچه کشور های آسیای میانه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی استقلال خود را بدست آوردند اما روسیه هرگز نگذاشت ازجای پای خود در منطقه دست بکشد.

یک دیپلومات روسی مرزکشور های چون تاجکستان را که هنوز هم 7000 نیروی هوایی آن کشور در آنجا مستقر هستند به عنوان “گسترش مرزی خود” توصیف کرد.

زمانیکه در 1990 قدرت در افغانستان بدست طالبان بود، تاجکستان مرکز فرماندهان مقاومت بود که  از روسیه و ایران کمک دریافت میکردند.

افغانستان در 20 سال حضور ایالات متحده  به مرکز ترافیک جنایی و معاونت از جرایم و نوعی زمین بازی بزرگسالان نخبه که غالباً به تاجکستان سفر میکنند و بسیاری در آنجا خانواده دارند مبدل شده است.  در ترکیب جاسوس ، پول و مافیا طالبان نیز تلاش دارند تا جای پای پیدا کنند.شورشیان کنترول بر گذرگاه های مرزی  از کندز به تاجکستان را در دست دارند، ازجنوب تا شمال کشورطالبان برای فرار از فشار نظامی ، حفظ روابط دوستانه با خارجیان و حفظ مجرای تجارت تریاک که تامین مالی شورشیان را میکند دست رسی مرزی دارند.

 چندین مقام افغان بشمول اسد الله عمر خیل والی وقت کندز گفتند، آنها اطلاعات را مبنی بر اینکه ملا عبدالسلام فرمانده جنگ کندز بار ها به تاجکستان رفته و بگمان اغلب با  مامورین اطلاعاتی روسیه دیدار کرده است را با آمریکایی ها شریک ساخته اند.

 یک رسانه خبری تاجکستان در اوایل سال 2015  از دیدار مقامات روسی و فرماندهان طالبان در یک پایگاه هوایی روسیه در تاجکستان خبر داد.

 مقامات میگویند ، این گذرگاه های مرزی برای وارد کردن سلاح برای طالبان مورد استفاده قرار میگرفت. آقای عمر خیل گفت ، آمریکایی ها درابتدا به ادعا های مربوط به روابط طالبان با روسیه اطمینان نکردند. اما بعداً آنها حملات را بالای پایگاه های طالبان درمناطق مرزی آغاز کردند که درنتیجه یکی از این حملات ملا سلام کشته شد.

 در استیضاح روز پنجشنبه جنرال نکلسن در کنگره وی ادعای خود مبنی بر کمک تسلیحاتی روسیه به طالبان را تکرار کرد و خاطر نشان ساخت که اگرچه این کمک ها گسترده نبوده اما تاثیرات آن تا کنون باقی است . وی گفت ” در بخش های شمالی افغانسان بویژه کندز کمک های روسیه طالبان را برای وارد کردن تلفات به نیروهای امنیتی افغان و تحمیل سختی ها بر مردم افغانستان یاری رسانیده است.

Comments
Loading...