لویه جرگه مشورتی صلح، امید ها و نوید ها

0 14

_گل آغا احمدی وردگ

افغانستان دارای تاریخ با شکوه، مردم متدین و سرزمین پر افتخار بوده که در ادوار مختلف به مشکلات بزرگ فایق آمده و راه را به سوی صلح، رفاه، سعادت، اتحاد، برادری، آسایش و ترقی همه جانبه باز نموده.

تاریخ افغانستان عزیز نشان دا ده که افغانها استعداد خاص در حصه حفظ استقلال ملی دارد، وحدت ملی متضمن بقای این مردم بوده و هیچ آزمون زمان آنرا خدشه دار ساخته نمی تواند.

لویه جرگه در طول زمان یکی از پر افتخارترین اساسات تاریخ و مردم افغانستان بوده و در زمینه حل مشکلات نقش تعیین کننده، مثبت و تاریخی را ایفا نموده.

صلح و شورا هر دو امر صریح خداوند (ج) بوده که انسانها به برکت این دو نعمت بزرگ، زمین را برای اسایش توده های حاضر و آینده مزین ساخته اند. ارشادات متعدد قرآنی و احادیث نبوی صلح و شورا را برای زندگی لازم دانسته و مسلمانان را به قبول آن ملزم گردانیده است.

لویه جرگه مشورتی صلح که از هدایات قرآنی و ارشادات نبوی سرچشمه گرفته و از اساسات اصیل و باستانی افغانها بوده بنا بر هدایت محترم محمد اشرف غنی رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان به تاریخ 9 ثور سال 1398 باشکوه و جلال خاص به هدف مشوره با نماینده گان همه کتگوری های مردم افغانستان در زمینه تعیین حدود و چوکات مذاکره با تحریک طالبان تدویر خواهد یافت.

امیدها و نوید های که لویه جرگه مشورتی صلح در قبال خود خواهد داشت و به اساس آن برگزار میگردد قرار ذیل میباشد:

  1. لویه جرگه مشورتی صلح که به اساس نیاز مبرم تامین صلح در افغانستان تدویر  میابد، اجماع ملی، توحید نظر، مشوره های سودمند و موقف صلح آمیز مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان در قبال مذاکرات صلح با تحریک طالبان به نمایش خواهد گذاشت.
  2. این جرگه که به تاریخ تعیین شده و طبق پلان برگزار خواهد گردید،  امید است که نتایج مثبت و ملموس را در پی داشته و یک آغاز خوب جهت تامین صلح سراسری در کشور باشد.
  3. لویه جرگه مشورتی صلح از تمام اقشار مردم افغانستان نمایندګی خواد کرد و اعضای آن از کتگوری های مختلف منجمله مجلسین شورای ملی، شورا های ولایتی، شورای علمای افغانستان، شورای عالی صلح، بزرګان و متنفذین و لسوالی ها و ولایات، کوچی ها، اهل هنود، زنان سرشناس کشور، معلولین و معیوبین، نمایندگان مهاجرین مقیم دول همسایه، نمایندگان جامعه مدنی، شاعران و نوسیندگان، اعضای نهاد های علمی، و سایر نهادهای فرهنگی خواهند بود.
  4. وحدت نظر به هدف تامین صلح سرتاسری در کشور یکی از اهداف دیرینه لویه جرگه مشورتی صلح میباشد که نشان دهنده علاقه و تشنگی مردم این مرز بوم به صلح بوده و ادامه جنگ را به هر عنوان که باشد، محکوم خواهد نمود. همچنان اعضای این جرګه مشوره خواهد داد که بعد ازین همه مسایل سیاسی و اجتماعی کشور صرف از طریق مشوره، مفاهمه، اجماع ملی و توافقات ذات البینی حل گردند.

لویه جرگه مشورتی صلح نویدی است به سوی امیدها، مردم افغانستان صلح میخواهد و صلح را اساس موفقیت زندگی خویش میداند. لویه جرگه مشورتی صلح سرآغاز پروسه ملی تامین صلح در کشور محسوب میگردد که گامهای عملی متعددی در قبال خواهد داشت و به توفیق خداوند منان، افغانها از زندگی صلح آمیز در آینده نزدیک بهرمند خواهند گردید.

Comments
Loading...